اکتشاف و تولید نفت و گاز، جلد ۱۴۰۱، شماره ۱۹۸، صفحات ۵۶-۵۹

عنوان فارسی آشنایی با میدان گازی پارس‌جنوبی و دلایل تاخیر در اجرای پروژه‌های نفت و گاز به ویژه پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی (عسلویه)
چکیده فارسی مقاله هدف از این پژوهش آشنایی با میدان گازی پارس‌جنوبی و دلایل تاخیر در اجرای پروژه‌های نفت و گاز، به ویژه پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی (عسلویه) است. روش تحقیق از نوع تحقیقات توصیفی ـ پیمایشی محسوب می‌شود. نمونه‌ی آماری از میان شاغلین شرکت ملی نفت ایران (به‌عنوان کارفرما) و پیمانکاران مجری پروژه‌های EPC صنعت نفت و گاز بود که به ‌عنوان مدیرعامل، مدیر پروژه و کارشناس پروژه مشغول به کار هستند.(دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس برای جامعه‌ی آماری لحاظ شد)
در ابزار پژوهش از روش­های مطالعه‌ی کتابخانه­ای، مصاحبه و توزیع پرسشنامه بهره گرفته شد. دلایل تاخیر در اجرای پروژه‌های نفت و گاز در سه گروه: فاز طراحی و مهندسی، فاز تدارکات و فاز ساخت و اجرا مورد مطالعه قرار گرفت و نتایج، نشانگر آن بود که با در نظر گرفتن موقعیت کشورمان و حرکت پرشتاب در جهت پیشرفت و قطع وابستگی‌ها، انجام پروژه­ها در زمان مقرر و با هزینه‌ی مشخص شده، بسیار ضروری است. این موضوع در صنایع نفت و گاز از اهمیت بیشتری برخوردار است، چراکه این صنعت به‌ عنوان تاثیرگذارترین رکن اقتصادی کشور شناخته شده و رشد آن، نماد، محور و اساس توسعه‌ی کشور است، از این‌رو، مطالعه‌ی پروژه­ها در این صنعت با هدف شناسایی نقاط ضعف و مشکلات شرکت‌های داخلی که به ‌عنوان مجریان پروژه‌های EPC شناخته می‌شوند، امری واجب و پراهمیت می­باشد.
 
کلیدواژه‌های فارسی مقاله میدان گازی پارس‌جنوبی، پروژه‌ی نفت و گاز، پالایشگاه پارس‌جنوبی، انرژی.

عنوان انگلیسی
چکیده انگلیسی مقاله
کلیدواژه‌های انگلیسی مقاله

نویسندگان مقاله محمدمهدی کفشوندی |
فوق‌لیسانس مهندسی عمران ـ مهندسی مدیریت ساخت دانشگاه علم و صنعت ایران

مصطفی خانزادی |
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران


نشانی اینترنتی http://ekteshaf.nioc.ir/browse.php?a_code=A-10-3717-30&slc_lang=fa&sid=1
فایل مقاله فایلی برای مقاله ذخیره نشده است
کد مقاله (doi)
زبان مقاله منتشر شده fa
موضوعات مقاله منتشر شده مباحث ویژه
نوع مقاله منتشر شده پژوهشی
برگشت به: صفحه اول پایگاه   |   نسخه مرتبط   |   نشریه مرتبط   |   فهرست نشریات